Více práce na stavbách jsou, byly a budou. Tak to prostě je a nejspíš neminou ani vás. Nicméně už není pravda, že na více pracích nezbytně proděláte jmění. Ve smlouvě totiž můžete už předem nastavit jasný strop.
Představte si tu nejjednodušší situaci: na svém domě měníte střešní krytinu. Dodavatel shodí tu starou, jenže po obnažení střechy zjistí, že krovy zhusta rozkládá dřevomorka. Ajaj! Takže je musíte výměnit. Střecha ale nemůže zůstat otevřená moc dlouho. Tím pádem se dostáváte pod časový tlak. A dodavatel se před vás postaví se seznamem nových prací – zakončeným číslem, ze kterého se vám roztočí hlava.
„Berte, nebo nechte být,“ zní jeho nekompromisní stanovisko.
Co uděláte? Samozřejmě na to kývnete. Přece si nenecháte otevřenou střechu s vidinou, že rychle splašíte jinou levnější firmu.
Jenže do kouta jste se – koneckonců – zahnali sami. Kdybyste si totiž ještě před započetím prací dali do smlouvy následující dvě věty, byly by více práce nejspíš levnější. Čtěte pozorně:
„Více práce mimo rozpočet budou provedeny za ceny obvyklé. Pro účel smluvního vztahu se ceny obvyklé rovnají směrným cenám cenových soustav ÚRS/RTS v příslušném období.“
Předvídat se vyplácí
Cenové soustavy ÚRS a RTS vycházejí z tzv. nákladového přístupu. To znamená, že zahrnují:
- náklady na materiál,
- práci,
- režii
- a zisk.
Takto si už předem nastavíte cenový strop. A pokud se nějaké více práce objeví (a věřte, že se objeví), je dodavatel smluvně zavázaný ho taky dodržet. To vás, jakožto investora, ochrání před předražením, ze kterého nebude moct utéct.
Narovnat pravidla hry
Pro jistotu to zopakujeme: více práce na stavbách prostě bývají. Tím spíš, pokud na začátku neprovedete dobrý stavebně technický průzkum. A to může mít různé důvody. Třeba jenom chcete ušetřit. Nebo ho ani není možné provést – např. proto, že chystáte rekonstrukci školy, kde ale nemůžete rozvrtat zdi v období výuky.
Pokud se jen mění množství položek v rozpočtu, je to ještě docela bez problému. Tam jsou ceny dané.
Když se ale objeví úplně nové práce – třeba nutnost nových konstrukcí – udělá se změnový list, ve kterém se nové práce vyčíslí. A bez oné klauzule se ocitnete na hřišti, kde neprobíhá rovný zápas:
- vy, jakožto investor, potřebuje stavbu dokončit co nejdřív a tlačí na vás čas,
- kdežto dodavatel (obzvláště u veřejných zakázek) chce na více pracích nahnat to, co na začátku podstřelil.
Jestli se tedy nechcete vláčet po soudech, dejte si do smlouvy ono pravidlo, že u více prací, které nejsou předem naceněné v rozpočtu, se směrná cena rovná ceně obvyklé. Spoustě lidem to pomohlo ušetřit a vyhnout se sporům s dodavateli.