100 m2 zdiva. Hezké. Jenže taková položka rozpočtu vám ještě nic neřekne. Její cena totiž může lítat i v řádech statisíců. Ve správně připraveném stavebním rozpočtu se dočtete daleko přesnější čísla.
Třeba kolik cihel, malty a vody je na takových 100 m2 zdiva nezbytných. Jaké jsou mzdové náklady na realizaci. Nebo kolik udělají manipulační náklady a jaký je vůbec způsob měření.
V každé položce správného stavebního rozpočtu je jasně specifikovaný i její obsah. Což se hodí hlavně firmám, které stavbu realizují. My jsme potom schopni vám položky do detailu rozepsat a vytvořit jakýsi „nákupní seznam“ všech materiálů v rozpočtu.
Cíl: udržet náklady na uzdě
Kolik balení bude potřeba? Jaké jsou režijní náklady a zisk zhotovitele? A co přesuny v rámci staveniště? Budou se tvárnice přesouvat ručně nebo pomocí stroje? Tohle všechno vyčtete ze stavebního rozpočtu.
Pro začátek se zorientujte v typech položek:
- Kompletní položka obsahuje jak montáž, tak dodávku materiálu.
- Montážní položka obsahuje pouze montáž a k ní potřebný materiál (např. lepidlo nebo spojovací materiál).
- Položka specifikace, případně materiál, zahrnuje dodávku materiálu včetně dopravy na staveniště a ztratného (tj. odřezky, rozbité kusy a nepoužitelné zbytky materiálu).
- Položka přesunu hmot vyčísluje přesun v rámci staveniště (od hranice k místu použití). Obvykle je závislá na hmotnosti a může se stanovit i procentuální sazbou.
- R položka je mimo cenovou soustavu a odvíjí se nejčastěji od externí cenové nabídky.
Pro veřejné zakázky používáme tzv. obecné položky – tedy bez obchodních názvů. I k takové položce téměř vždy existuje nějaká komerční varianta, ve veřejných zakázkách ji ale nesmíme použít.
A teď se můžete ponořit ještě hlouběji. Do detailního popisu každé položky:
Popisná část zahrnuje
- pořadové číslo, které vám pomůže zorientovat se v rozpočtu,
- kód dle ceníku, který odpovídá Třídníku stavebních konstrukcí a prací (vydává ho ČSÚ),
- stručný, ale jednoznačný název,
- měrnou jednotku jako třeba m2, m3, kus či balení,
- množství vypočítané dle výkazu výměr.
Cenová část obsahuje
- jednotkovou cenu za měrnou jednotku,
- obvykle rozčleněnou na cenu za materiál a montáž, kdy montáž obsahuje nejen odměnu pracovníka (mzdu), ale taky režii a zisk dodavatele.
V doplňkových informacích pak najdete
- demontážní hmotnost pro bourací práce,
- jednotkovou hmotnost pro určení nákladů na přesun,
- normohodiny jakožto předpokládanou časovou náročnost prací.
Z precizního stavebního rozpočtu tak přesně vyvodíte, kolik zdiva musíte koupit. Budete vědět, že 7 % udělá prořez a že zedník může zdivo přenášet na vzdálenost maximálně 10 metrů a pro vyšší vzdálenosti vás čeká příplatek. A taky se ujistíte, že součástí už je malta a nemusíte ji počítat zvlášť.
S precizním stavebním rozpočtem zkrátka získáte detailní představu o tom, kam vaše peníze tečou a snadno si ohlídáte náklady během realizace.